HEBRON REHABILITATION COMMITTEE
W poniedziałek 29 października 2007 roku w Klubie pod Jaszczurami w Krakowie odbyło się spotkanie z cyklu „Mury Hebronu” prezentujące działalność Komitetu Odbudowy Hebronu (Hebron Rehabilitation Committee) w Autonomii Palestyńskiej (www.hebronrc.org).
Z prezentacją wystąpił Palestyńczyk z Hebronu – Emad Hamdan. Wyjaśnił on cele działalności Komitetu Odbudowy Hebronu, zaprezentował takze historię i trudną perspektywę współczesnego miasta Hebron. Spotkanie było połączone ze specjalną wystawą. Było ono juz drugim spotkaniem poświęconym temu tematowi (2 października, takze w Klubie Pod Jaszczurami- wystąpił m.in. dr Turek).
Zarówno słuchając prezentacji, jak i oglądając wystawę mogliśmy dowiedzieć się następujących informacji nt. Komitetu Odbudowy Hebronu, a takze samego miasta Hebronu i jego historii.
Komitet Odbudowy Hebronu został utorzony w 1996 roku przy wsparciu prezydenta Autonomii Palestyńskiej. Jego celem jest wsparcie dla osiedlania się Palestyńczyków w Hebronie, odbudowa dzielnic, budynków, historycznego dziedzictwa, oferuje takze darmową wodę, elektryczność, opiekę społeczną dla tych, którzy chcą się tam osiedlić.
Komitet Odbudowy Hebronu otrzymał takze nagrodę Agha Khan w dziedzinie architektury.
W sprawie samego miasta Hebron: to liczące około 5 500 lat miasto, załozone przez Kananejczyków. W starozytności stanowiło ono wazny punkt na trasie pielgrzymek z Kairu do Mekki, takze poprzez Damaszek. Słynne jest takze z meczetu Abrahama. W 1994 roku jeden z osadników zydowskich zabił 29 modlących się tam Palestyńczyków.
W czasach współczesnych jest areną walk, okupacji. Do 1967 roku miasto nalezało do Jordanii, później po wojnie 6-dniowej znalazło się pod okupacją izraelską. Obecnie miasto znajduje się w granicach Autonomii Palestyńskiej, ale w wydzielonym sektorze H2 w Starym Mieście przebywają osadnicy zydowscy, takze zołnierze izraelscy. Oprócz sektoru H2 wydzielony jest większy sektor H1 – stanowiący 80 proc. całości zamieszkany przez Palestyńczyków.
Wśród darczyńców Komitetu znalazły sie m.in.:
– Palestinian National Authority
– The Arab Fund for Economic and Social Development
– The Saudi Development Fund
Na wspomnianej wsytawie znalazły się następujące zdjęcia:
– Souqe al -Skafia- w obozie izraelskim sklepy zamknięte z powodu izraelskich restrykcji
– Al-Sawakneh- stara fabryka przed odbudową
– Izraelski zołnierz aresztujący palestyńskiego nastolatka
– Sala-Ishakeyah- główna sala Meczetu Abrahama
– Middle Shalaeh- zatłoczony plac handlowy w obszarze H1
– Obserwator TIPH- Temporary International Presence in Hebron
– Demonstracja przeciwko budowie muru i konfiskacie ziemii
Ogółem w Hebronie znajduje się 5 miejsc osadniczych :
– Tal Al-Rumaidah Settlemet
– Bat Hadasa Settlement
– Bat Romano Settlement
– Abraham Avenu Settlement
– Outnic Center Settlement
Ponadto istnieją miejsca i ulice, gdzie wstęp Palestyńczykom jest całkowicie zabroniony. Szacuje się, ze ponad 500 sklepów juz zostało zamkniętych (1829 wszystkich sklepów w całym Starym Mieście).
Trudna sytuacja związana jest z dostępem muzułmanów do meczetu Abrahama, gdzie znajduje się checkpoint ( gdzie wchodzący szczegółowo są sprawdzani przez zolnierzy izraelskich ).
Zdarzają się takze przypadki wzajemnej agresji. Większość aktów przemocy to te wychodzące od dzieci ponizej 12 roku zycia. Do 1995 roku zanotowano około 290 przypadków agresji ze strony osadników zydowskich.
Inne linki o Palestynie:
http://viva-palestyna.pl/
Opracowanie: Marcin Pietrzyk