Szafszawan w Maroko

Szafszawan i góry RIF

Podgórskie miasteczko Szafszawan (fr. Chefchaouen) zostało założone w 1471 roku przez Mulaja Raszida, a znajduje się na wysokości 560 m n.p.m. Już w bliskiej odległości znajdują się malownicze, a jednocześnie dzikie szczyty i przełęcze na wysokości 2000 m. Miasteczko znajduje się w pólnocnym pasmie gór Rif, na południe od Tetuanu (64 km) i południowy wschód od Tangeru (112 km).
W czasie wędrówki górskiej można spotkać stada kóz i owiec, a głębiej dzikie małpy, zwane magotami.

W latach 1912–1956 miasto należało do Maroka Hiszpańskiego, ale wcześniej dopiero Francuz Charles de Foulcauld wszedł legalnie do tej osady w roku 1883. Św. Karol de Foulcauld został później misjonarzem, eremitą, zamieszkiwał wśród muzułmańskich Tuaregów na Saharze w Algierii.

VIDEO:

Po założeniu miasta Szafszawan często było schronieniem dla uciekinierów muzułmańskich i żydowskich z południowej Hiszpanii, a wstęp chrześcijan do tego miejsca przez długi czas był zagrożony karą śmierci.

Na wschód od Szafszawan znajduje się Park Narodowy Talassemtane, a podobnie jak w okolicach Ketamy uprawia się w tych okolicach haszysz. Podobnie jak w okolicach Tangeru w te okolice ściągali przedstawiciele ruchu hipisowskiego, choć obecnie w mniejszym stopniu jak kiedyś.

Obecnie mieszkańcy utrzymują się głównie z turystyki. Popularne jest rękodzielnictwo, głównie tkactwo, sprzedaje się kobierce, mydła, przyprawy, pamiątki jak magnesy, czy malowidła na tkaninach, oliwki, kozi ser, meble z cedrowego drewna itd.

 

Bibliografia:

Carole French, Maroko, Przewodnik National Geographic, 2012, 2014.

Wikipedia, Szafszawan (fr. Chefchaouen)