CICHE ŚWIĘTA

STOSUNKI POLITYCZNE
Ciche święta
14-04-2001
Skromne uroczystości w Autonomii Palestyńskiej

Niewielkie grupy pielgrzymów z drewnianymi krzyżami, lampkami i świeczkami przeszły wczoraj via Dolorosa – drogę, którą prowadzono Chrystusa na ukrzyżowanie. Ze względu na trwający od siedmiu miesięcy konflikt izraelsko-palestyński pątników było znacznie mniej niż w latach ubiegłych.

Z powodu napiętej sytuacji na ziemiach okupowanych przez Izrael i blokady miast przez armię izraelską w wielu miejscowościach palestyńscy chrześcijanie zrezygnowali z uroczystych obchodów Wielkanocy.

W Betlejem w tym roku nie ma wielu turystów i pielgrzymów, większość sklepów jest zamknięta, wiele hoteli zostało zbombardowanych.

Leżšce w pobliżu Betlejem miasteczko Beb Żala zostało opuszczone przez mieszkańców, którzy przenieśli się do bezpieczniejszych miejsc. Ulice Beb Żala są puste, ślady bombardowania i strzałów widać na ścianach nieomal każdego domu.

Minął już ponad miesiąc od objęcia stanowiska premiera Izraela przez Ariela Szarona. Od początku jego urzędowania nastąpiła eskalacja przemocy. Szaron prowadzi twardą politykę wobec Palestyńczyków, nie zaproponował dotąd żadnego porozumienia pokojowego.

Mimo spotkań szefów służb bezpieczeństwa Izraela i Autonomii Palestyńskiej nie doszło do żadnego porozumienia. Izraelczycy domagają się od Palestyńczyków jednostronnego przerwania ognia, nie proponując w zamian żadnych ustępstw, jak choćby wycofania czołgów z granic miast palestyńskich i zniesienia blokady.

Szwecja jako kraj przewodniczący Unii Europejskiej potępiła akcję Izraela w obozie Chan Junes w Gazie, gdzie czołgi zniszczyły 28 domów.

IBRAHIM EL-CHEIKH (Betlejem) /

Dziennik Polski