WOJNA U PROGU. PORADNIK PRZETRWANIA

Nakładem Świata Książki ukazał się ciekawy poradnik przetrwania zatytułowany „Wojna u progu”, Jacka Pałkiewicza i Krzysztofa Peteka. W zamyśle Autorów podręcznik ten miałby stanowić pomoc w wypadku wystąpienia konfliktu zbrojnego, różnych nieprzewidzianych zdarzeń naruszających poczucie bezpieczeństwa, czy radykalnie zmieniających priorytety życiowe, obowiązujące prawa. Wbrew pozorom świat nie jest miejscem do końca bezpiecznym, a wybuchające co jakiś czas wojny na świecie, junty wojskowe,  sytuacje zmieniające radykalnie porządek społeczno-gospodarczy, poczucie bezpieczeństwa wskazują, iż lepiej zawczasu być przygotowanym, aniżeli zostać niemile zaskoczonym. Tym bardziej, że sytuacja Polski, a na pewno jej najbliższe sąsiedztwo nie są bezpieczne. W książce przypomniano, iż „dla magazynu `Wired` Barack Obama dowodził, że wolne społeczeństwa stworzyły najlepszy czas na życie od początku historii ludzkości. Jak bardzo się pomylił!”. Zapewne nikt rozsądny nie jest w stanie miarodajnie określić, czy w przeciągu najbliższych miesięcy, czy nawet lat grozi Polsce, czy UE coś takiego, to wydaje się, iż z uwagi na niekorzystny rozwój napięcia pomiędzy Rosją i NATO należy odpowiednio się wcześniej zabezpieczyć. Autorzy książki to cenieni eksperci z zakresu przetrwania, survivalu.

Jeśli chodzi o Autorów, to Jacek Pałkiewicz to ceniony ekspert w zakresie organizowania wypraw przetrwania, dziennikarz, podróżnik, uczestnik m.in. rosyjskiego Centrum Szkolenia Kosmonautów, szkoleniowiec jednostek specjalnych (np. jak wydostać się z samochodu pod powierzchnią wody). Napisał wiele książek, np. “Oblicza strachu”, “Jak żyć bezpiecznie w dżungli miasta”, “Survival sztuka przetrwania”, “Michał Boym. Poseł chińskiego cesarza”, “Po bezdrożach świata”, “Wojna u progu. Poradnik przetrwania”, “Syberia” i wiele innych. Do najbardziej znanych jego osiągnięć zaliczamy samotne przepłynięcie Atlantyku w łodzi ratunkowej, czy wyprawy w tak egzotycznych regionach jak pustynia Taklamakan, Sahara, Borneo itd.

Drugi z Autorów książki “Wojna u progu. Poradnik przetrwania”, to Krzysztof Petek urodzony w Wadowicach, autor powieści sensacyjno-przygodowych, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania, członek Związku Literatów Polskich.

W książce poruszono m.in. następujące kwestie: reakcje medialne, zachowania ludzi w obliczu narastania zagrożenia, wpływ wojny na zmianę ludzkich zachowań (zmiany psychiczne), rezerwy żywności, leki i opatrunki, narzędzia, podział kompetencji w drodze, wytyczne w razie ostrzału, zagrożenia CBRN (chemiczne, biologiczne, nuklearne) itd.

Poradnik przetrwania wskazuje generalnie jak zachowywać się zarówno przed konfliktem, w jego trakcie i bezpośrednio po zakończeniu. W zależności od rozwoju sytuacji kluczem do działania powinno być odpowiednie nastawienie, aby przede wszystkim przetrwać, podejmować przy tym właściwe decyzje, a co za tym idzie odpowiednio się przygotować, posiadać rozwiniętą rozwagę, być aktywnym, ale w kierunku wypracowania postawy defensywnej, a nie skłonności do podejmowania ryzyka.

Przy całej masie różnych wskazówek, poczynając od tego jak odpowiednio filtrować media i komunikaty, po bardziej precyzyjne porady, jak zadbać o posiadanie wyjścia awaryjnego w piwnicy, kamizelki kuloodpornej, piecyka typu “Piotruś”, ponadczasowej waluty, używania kodów, bardzo ważne będzie posiadanie celu, wytycznych, które pozwolą nam podjąć właściwą decyzję o tym, czy pozostać na zagrożonym terenie, czy przeprowadzić ewakuację, jednocześnie ustalając priorytety, jak opiekować się w międzyczasie słabszymi, czy osobami chorymi, wymagającymi opieki. Autorzy poradnika przetrwania przypominają też słowa Churchilla, iż “w okopach nie ma ateistów”, czy Beara Gryllsa, który wiarę “uczynił kręgosłupem swojego życia”.

Świadomość, czy też znajomość pewnych prostych technik, ale nie zawsze oczywistych pozwolą nam np. uniknąć utraty słuchu w czasie bombardowania, czy będziemy wiedzieć kiedy wybrać samochód, a kiedy pociąg w czasie możliwej ewakuacji.

Co więcej w czasie wojny należy przygotować się do tego, że pewne utarte schematy, pewniki przestaną działać, a kryzys diametralnie może zmienić ludzką codzienność, kiedy nie obowiązują w zasadzie normy właściwe czasom pokoju. Walka o rzeczy potrzebne do przeżycia powoduje, że tzw. normalni obywatele walczą ze sobą, dopuszczając się kradzieży, czy nawet rozbojów. W tym kontekście nie mniej poważnym zagrożeniem co wroga armia, czy same oddziały przeciwnika będą uzbrojone bandy, jednostki, które działają wbrew etyce, czy ogólnie przyjętym normom. Tym niemniej jak wspomniano w poradniku przebywając w piwnicy, czy schronie w czasie bombardowania warto gdzieś na zewnątrz zostawić kartkę przed wejściem “Tu są ludzie”, aby uniknąć sytuacji, kiedy żołnierze nawet zaprzyjaźnionej jednostki wrzucą granata w ramach oczyszczania terenu.

W czasie ewakuacji warto też mieć dokumenty i zdjęcia członków rodziny, nie tylko na nośnikach cyfrowych. W wypadku rozdzielenia łatwiej będzie ich potem odszukać przez zorganizowane grupy ratownicze. Autorzy nie zalecają także poruszania się bez dokumentów, bowiem szybciej może to doprowadzić do aresztowania, czy nawet gorszych sytuacji. W czasie oblężenia, ucieczki warto zorganizować jakoś czas członkom rodziny, jak choćby gry dla dzieci, aby zniwelować traumę psychiczną, także wśród dorosłych, “dając wytchnienie mózgowi”.

Na zakończenie opisu tej godnej polecenia książki warto wspomnieć niektóre cytaty właściwe konfliktom, czy wojnom, jak “Si vis pacem, para bellum” (Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny), “Inter arma silent leges” (W czasie wojny prawa milczą), “Prawda jest pierwszą ofiarą wojny” (w kontekście wszechobecnej dezinformacji), “Who dares, wins” (Kto ma odwagę, wygrywa; zawołanie komandosów SAS), “Człowiek nie jest stworzony do klęski. Można go zniszczyć, ale nie pokonać” (Ernest Hemingway).

W książce często przypominani są też anonimowi rozmówcy z Ukrainy, w tym ci, którzy w momencie ucieczki do ostatniej chwili nie wierzyli, że będzie wojna, ani nie poczynili żadnych przygotowań w kierunku możliwej ewakuacji. W tym rozumieniu łacińskiego przysłowia “Si vis pacem, para bellum” przygotowanie jest elementem, które przybliży w kierunku pokoju i stabilizacji.

Bibliografia:

O Jacku Pałkiewiczu, Link: https://palkiewicz.com/

Krzysztof Petek, Link: https://nakanapie.pl/autorzy/krzysztof-petek

 

Inne pozycje w tej tematyce:

  • Sztuczki survivalowe – Paweł Frankowski, Witold Rajchert – ebook [mobi, epub] | Publio.pl
  • Vademecum survivalowe. Wydanie II Paweł Frankowski, Witold Rajchert. Książka, ebook – Księgarnia podróżnicza Bezdroża.pl (bezdroza.pl)
  • Pierwsza pomoc przedmedyczna. Outdoor – survival – wojna Paweł Frankowski, Adam Chałuda. Książka, ebook – Księgarnia podróżnicza Bezdroża.pl (bezdroza.pl)
  • Offline Survival Manual – Apps on Google Play
  • Free Survival PDFs, Manuals, and Downloads [2024] | TruePrepper
  • Survival: ABC przetrwania w mieście – Kafir – ebook [mobi, epub] | Publio.pl
  • Jak przetrwać trudne czasy. Survival miejski – Paweł Frankowski – ebook [mobi, epub] | Publio.pl
  • Bushcraft: Jak radzić sobie w dziczy bez współczesnych udogodnień – Dave Canterbury – ebook [pdf, mobi, epub] | Publio.pl
  • Wojna u progu – Jacek Pałkiewicz, Krzysztof Petek – ebook [mobi, epub] | Publio.pl
  • Przetrwać! – Bear Grylls – ebook [mobi, epub] | Publio.pl

 

Punkt czerpania wody w Rawie Mazowieckiej.