The 21st Annual International Caucasus Conference in Memory of Saint Grigol Peradze

6 grudnia 2024 roku odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim w Sali Kolumnowej konferencja pt. „The 21st Annual International Caucasus Conference in Memory of Saint Grigol Peradze„. Konferencja została poprzedzona w tym samym dniu mszą świętą w prawosławnej cerkwi Archimandryty św. Grzegorza Peradze (ul. Lelechowska 5), później złożeniem kwiatów na ulicy Stefana Okrzei. Przed samym rozpoczęciem konferencji o godz. 16.45 uhonorowano też profesorów Uniwersytetu Warszawskiego, zamordowanych w czasie II wojny światowej, w tym św. Grigola Peradze. Honorowy patronat nad konferencją objął Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Nowak. (PDF)

Dziekan Wydziału Orientalistyki prof. UW Agata Bareja-Starzyńska powitała prelegentów, a także uczestników konferencji, w tym ambasadora Polski w Gruzji prof. Mariusza Maszkiewicza (2016-2024), ambasadora Polski w Armenii Pawła Cieplaka (1918-2023), dr Piotra Cywińskiego, dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, prof. Wojciecha Materskiego, profesora nauk humanistycznych, byłego dyrektora Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, czy ks. dr Henryka Paprockiego, który pełnił m.in. funkcję rzecznika prasowego Kościoła prawosławnego w Polsce.

Ze wstępem do uczestników konferencji zwrócił się także dr David Kolbaia, organizator konferencji, kierownik Studiów Kaukazu w Centrum Studiów Europy Wschodniej na UW. W krótkim wprowadzeniu przybliżył też sylwetkę św. Grigola Peradze (1899-1942), który przed II wojną światową  wykładał na Uniwersytecie Warszawskim patrologię i historię monastycyzmu gruzińskiego. W 1942 roku został aresztowany przez Gestapo, zmarł 6 grudnia 1942 w Auschwitz-Birkenau. Św. G. Peradze podobno znał około 17 języków, w tym język polski, hebrajski, arabski, koptyjski, grecki, łaciński, angielski, niemiecki, francuski, ormiański, rosyjski, cierkiewnosłowiański, gruziński.

Dr Dawid Kolbaia

Dr Dawid Kolbaia

W czasie konferencji uhonorowano także dr Piotra Cywińskiego nagrodą Kapituły św. Grzegorza Peradze, m.in. za szerzenie wiedzy na temat życia i działalności naukowej św. Grigola Peradze. Dr Cywiński to syn Bogdana Cywińskiego, autora słynnych „Rodowodów Niepokornych” i Marii-Małgorzaty, córki malarza Zbigniewa Łoskota. Oprócz tego zaprezentowano tryptyk „Ostatniej Wieczerzy”, autorstwa Davida Pataraia, czy była możliwość posłuchania koncertu muzyki bizantyjskiej „Katapetasma”, czyli pieśni liturgicznych i paraliturgicznych w wykonaniu męskiego chóru pod dyrekcją dr Łukasza Hajduczenia. Zwieńczeniem konferencji było spotkanie z prof. Wojciechem Materskim z okazji jego 80 urodzin, także podziękowaniem za jego wkład w rozwoju relacji polsko-gruzińskich i przybliżania wiedzy w temacie gruzińskiej i kaukaskiej. Przy też okazji wręczono też uczestnikom konferencji pismo pt. „„Pro Gruzja. Journal of Kartvelological Studies UW, tom 34 – 2024” z osobistą dedykacją podpisaną przez prof. Materskiego.

 

Celem wskazania zainteresowań badawczych św. Grzegorza Peradze wyjaśniono pokrótce, czym zajmuje się nauka patrologii. To nauka pierwszych Ojców Kościoła, działających głównie w ośmiu pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Dzięki tej specjalizacji dowiadujemy się o działalności i nauczaniu takich postaci jak św. Efrem Syryjczyk, św. Augustyn, św. Andrzej z Krety, Piotr Iberyjczyk, św. Arseniusz, św. Szymon Słupnik Starszy, św. Jan z Damaszku, czy Abba Jan Eunuch. Przykładem takich zainteresowań o nauce wschodnich Ojców Kościoła jest np. książka ks. prof. Józefa Naumowicza pt. „Szkoła modlitwy wschodnich Ojców Kościoła. Filokalia”.

Ostatnia Wieczerza, David Pataraia

Ostatnia Wieczerza, David Pataraia

Wracając do tematyki konferencji w trakcie jej trwania zaprezentowano trzy wykłady: „Kwestia autorstwa Corpus Dionysiacum”, ks. dr. Henryka Paprockiego, następnie „Kanon pokutny króla św. Dawida IV – tekst intertekstualny. Analiza i interpretacja w 900 rocznicę powstania arcydzieła poezji gruzińskiej (1124)”, dr Davida Kolbai, a w zakończeniu wykład pt. „Dziesięć lat polsko-gruzińskich wykopalisk w rzymskim forcie Apsaros (Gonio, Gruzja)”, prof. UW Radosława Karasiewicza-Szczypiorskiego.

W wykładzie „Kwestia autorstwa Corpus Dionysiacum” pojawia się informacja, iż zbiór pism przypisywany Pseudo-Dionizemu Aeropagicie pt. „Corpus Dionysiacum” mógł być w wiekach średnich na Zachodzie jednym z częściej czytanych i cytowanych pism po samym Piśmie Świętym, pismach św. Augustyna, czy Arystotelesa. W tym kontekście tajemnicze jest pochodzenie samego autora „Corpus Dionysiacum” i tak naprawdę nie wiadomo kim była ta osoba, a między badaczami toczą się poważne dyskusje w tym temacie. Ks. dr Henryk Paprocki przytacza opinie niektórych znanych orientalistów, którzy autora „Corpus Dionysiacum” upatrują w Piotrze Iberyjczyku (ok. 417-491), gruzińskim biskupie z Majumy w Gazie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Iberyjczyk

Piotr Iberyjczyk

Dr Paprocki wspomina, iż „dzieła Dionizego są uważane za bardzo trudne i żeby je zrozumieć trzeba najpierw poznać prace Platona, Plotyna i innych. Pseudo Dnionizy opisuje w swoich traktatach liturgię syryjską z V wieku, co jest ewidentnym dowodem na to, że nie mogły powstać w I wieku”. Pojawiały się bowiem przekazy z dawnych wieków, iż Dionizy miał być nawrócony przez św. Pawła. W kontekście pochodzenia „Corpus Dionysiacum” ciekawa wydaje się być hipoteza gruzińskiego filozofa Shalvy Nutsubidze, wspieranego przez autorytet urodzonego we Wrocławiu  prof. Ernsta Honigmanna (1892-1954), czy belgijskiego orientalisty ks. Michaela van Esbroecka (1934-2003), iż autorem tych tekstów mógł być wspomniany Piotr Iberyjczyk, wówczas wpływowa i szanowana postać.

Z pracy dr Paprockiego, dostępnej także w „Pro Georgia”, dowiedzieć się można, iż Piotr Iberyjczyk był gruzińskim księciem Nubarnugios, wysłanym w formie zakładnika do Konstantynopola już w młodym wieku. Jego nauczycielem w najmłodszych latach miał być Mitrydates Lazyk, który wykładał w rzymskiej Szkole Retorów w Kolchidzie w Gruzji. W kolejnych latach zdobył uznanie św. Melanii Młodszej (383-439), a nawet samej cesarzowej Eudokii (401-460), żony cesarza bizantyjskiego Teodozjusza II. Po udaniu się do Palestyny w latach 438-39 niedługo potem miał zostać mnichem. W 453 roku był krótko nawet Patriarchą Jerozolimy, ale nie uzyskał poparcia oficjalnych władz i zmuszony był uciec do Egiptu.

Cesarzowa Eudokia (źródło: Wikipedia)

W tym czasie istniały silne konflikty dogmatyczne w łonie Kościoła. Początkowo nestorianizm został potępiony na soborze efeskim w 431 roku, a następnie monofizytyzm (jedna natura boska i ludzka Chrystusa) został uznany za herezję na soborze chalcedońskim w 451 roku. Jak się okazuje w tamtym czasie wielu duchownych w Syrii, czy Egipcie, w tym Piotr Iberyjczyk nie przyjęła postanowień soboru chalcedońskiego. Dr Paprocki przypomina, iż sama cesarzowa Eudokia odstąpiła od monofizytyzmu pod koniec życia pod wpływem Szymona Słupnika Starszego (390-459), prawdopodobnie później też sam Piotr Iberyjczyk przyjął postanowienia chalcedońskie.

W wykładzie pojawiły się także wątki o związkach Piotra Iberyjczyka z Egiptem, czy Madebą i górą Nebo (obecna Jordania). Przypomniano także, że do X wieku Gruzja pozostawała pod dużym wpływem syryjskim (Patriarchat Antiochii), szczególnie w warstwie liturgicznej, dopiero w X wieku pojawiła się bizantyjska forma liturgii.

„Kanon pokutny św. króla Dawida IV”, wygłoszony przez dr Dawida Kolbaię nawiązuje do popularnego kanonu pokutnego, istniejącego w tradycji pierwszych wieków Kościoła, czy też obecnego nadal w tradycji prawosławnej. Kanon pokutny wprowadził do liturgii św. Andrzej z Krety (ur. około 650 roku w Damaszku), a kanon pokutny gruzińskiego króla św. Dawida IV Budowniczego (ur. 1073- zm. 1125) zaliczany jest do najwybitniejszych utworów epoki średniowiecznej. Jak wspomniano w wykładzie „autor swój poetycki dialog opiera na tematyce biblijnej, porównuje siebie do sprawcy, że nie ma przestępstwa, które nie obciążałoby jego duszy. W takiej postawie samoponiżenia ujawnia się etyczna pewność moralnego człowieka”.

Św. Dawid IV Budowniczy

Należy pamiętać, iż Dawid IV był jednym największych władców gruzińskich i kaukaskich, a na miedzianej monecie wygrawerowanej w jego czasach znajduje się wizerunek równoramiennego krzyża, wokół królewska inskrypcja tytularna Dawida Budowniczego i zaznaczone napisy „Król Królów, Dawid, syn Gruzji, Miecz Mesjasza”. Na całym Wschodzie król Dawid IV był uznawany za symbol Króla Królów.

Napis na monecie „Król Królów, Dawid, syn Gruzji, Miecz Mesjasza”

Na wykładzie wspomniano także o ikonie na której widnieje św. Jerzy, a dalej Dawid Budowniczy. Przypomniano, iż „św. David Budowniczy został kanonizowany dopiero w 16 wieku, dlatego nie mógł sam pojawiać się na ikonie, tylko z kimś”. Dawid Budowniczy uczynił Gruzję silnym państwem, przyczynił się także do wyparcia Turków Seldżuckich z Gruzji i całego Kaukazua, a za symboliczną datę w tym względzie jest uznawana bitwa pod Didgori w roku 1121.

Jak wspomina dr Kolbaja kanon pokutny „został napisany przez króla Dawida prawdopodobnie w 1124 roku w klasztorze Gelati. Już wtedy abdykował na rzecz swego syna. Tekst zachował się w 15 rękopisach”. Król Dawid wybudował klasztor Gelati w 1106 roku, a legenda wspomina, iż król osobiście brał udział w jego budowie, potem był w nim pochowany. Przez długi czas monastyr był ważnym centrum kulturalnym, skupiał wielu naukowców, teologów i filozofów, zaś Akademia w Gelati była nazywana „Nową Grecją”.

Z racji tego, że król Dawid IV pochodził z dynastii Bagratydów warto także zapoznać się z tradycją (nie tylko o rodowodzie gruzińskim), jakoby Bagratydzi mieli być potomkami samego króla Dawida i Salomona. Wyjaśnienie dostępne w artykule Miriam Kolbai pt. „Ideological and Political Aspects of the Early Rule of the Bagratid Dynasty (9th and 10th Centuries)” (Pro Georgia. Journal of Kartvelogical Studies No 34/2024).

Z kolei prof. UW Radosław Karasiewicz-Szczypiorski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, kierownik Projektów Badawczych UW w Gruzji przedstawił temat pt. „Dziesięć lat polsko-gruzińskich wykopalisk w rzymskim forcie Apsaros (Gonio, Gruzja)”. Na wstępie wspomniano o zasługach gruzińskiego prof. archeologii Shota Mamuladze z Uniwersytetu w Batumi w realizacji podobnych projektów, a zmarłego nagle 10 stycznia 2024 roku.

prof. Shota Mamuladze

Dom dowódcy garnizonu

W wykładzie opisano postępy prac archeologicznych polskich i gruzińskich naukowców w odkrywaniu rzymskiego fortu Apsaros sprzed niemal 2000 lat. Aktualnie ruiny fortu Apsaros znajdują się w miejscowości Gonio koło Batumi, ale kiedyś znajdowała się tutaj ważna twierdza na rubieżach Cesarstwa Rzymskiego w rzymskiej prowincji Kapadocja. W czasie wykopalisk początkowo natrafiono m.in. na elementy term i łaźni rzymskich, później budynki komendantury, czyli budynku sztabowego, czy na złotą plakietkę wotywną poświęconą Jowiszowi Dolicheńskiemu.

Więcej informacji  nt. fortu Apsaros  w video:

Fort Apsaros. Starożytnie Rzymianie w Gruzji

 

 PLIK PDF