Utrzymanie Kobane przez Kurdów

Po ostatnich sukcesach Państwa Islamskiego, związanych ze zdobyciem irackiego miasta Ramadi i syryjskiej Palmiry, pojawiła się kontrofensywa ISIS w Kobane. Ramadi, stolica prowincji Anbar, znajduje się zaledwie 100 km od Bagdadu. Miasto zostało zdobyte przez dżihadystów z ISIS, 17 maja 2015 roku. Na łamach Stratfor.com Paul Floyd, ranny w Ramadi amerykański żołnierz zapytuje, czy wysiłki amerykańskiej armii z przeszłości w tym kontekście mogły okazać się daremne.

Kolejnym ważnym punktem przejętym przez islamistów okazała się starożytna Palmira, która jest znana historii m.in. z czasów królowej Zenobii z 3 w.ne, świątyni Baala, czy innych starożytnych artefaktów. UNESCO wyraziła poważne zaniepokojenie znajdującymi się tam artefaktami. O zniszczeniach w Niniwie, Nimrud i Chorsabadzie, opisano już w artykule `ISIS w świetle artykułów Al-Arabiyi`. Postępy Państwa Islamskiego w Syrii stwarzają też poważne zagrożenie dla pozostających w tym kraju chrześcijan. Z tego powodu różne organizacje na świecie nawołują do pomocy w tej sprawie. Podobna inicjatywa pojawiła się także w Polsce (zob. chrześcijanie z Syrii).

Z pomocą międzynarodowej koalicji, Kurdowie już w styczniu 2015 roku zdobyli Kobane przy granicy z Turcją (po arabsku Ayn al-Arab). W odpowiedzi na ten sukces, Turcja szybko pośpieszyła z wyjaśnieniem, że jest przeciwna kurdyjskiej autonomii w Syrii. Poza tym Turkowie skrytykowali USA, iż przedkładają walki w Kobane nad „sprawę sytuacji w Aleppo”. W ostatnich dniach Kurdowie ponownie powstrzymali ofensywę Państwa Islamskiego i utrzymali swoje pozycje. Tym niemniej rzecznik ISIS Abu Mohammed al-Adnani zapowiedział, iż „możemy przegrywać bitwy, ale nie zostaniemy pokonani” (Al Jazeera). Na łamach portalu Defence24.pl wskazano, iż Kobane „to miasto-symbol walki sił kurdyjskich z islamskimi ekstremistami”.

O współpracy Kurdów z Zachodem w walce przeciwko Państwu Islamskiemu, wspomniano też na konferencji w Gdyni pt. `Czarny Ląd i świat arabski`(zob. opis).

Źródła:

Kurdish recapture of Syria’s Kobane reported, AlJazeera.com, 27 czerwca 2015

Kurdowie wyparli dżihadystów IS z Kobane, RP.pl, 26 stycznia 2015

Erdogan: „Nie” dla syryjskiego Kurdystanu, RP.pl, 27 stycznia 2015

Kobane: terroryści uderzyli z Turcji, Defence24.pl, 26 czerwca 2015

Karol Kaczorowski, Joanna Bocheńska: Wojna z Kalifatem: kurdyjskie enklawy w Syrii, geopolityka.org, 10 stycznia 2015

Dżihadyści przejęli kontrolę nad Palmirą, RAdio Zet, 21 maja 2015

ISIS w świetle artykułów Al-Arabiyi, Portal Emiddle East

Krajobraz po Ramadi. Klęska Bagdadu, duży sukces Państwa Islamskiego, WP.pl, 19 maja 2015

Paul Floyd, Reflections on Ramadi, Stratfor.com, 25 maja 2015

Czarny Ląd i świat arabski „Siła argumentu czy argument siły”?, Panel 2, AMW w Gdyni, 12 maja 2015