ISIS W ŚWIETLE ARTYKUŁÓW AL-ARABIYI

Wpisał: Marcin Pietrzyk

Z wypowiedzi amerykańskich wojskowych, zaangażowanych w sprawy Bliskiego Wschodu wynika, iż nie są oni zachwyceni rolą Iranu, jaką odgrywa on w obecnych rozgrywkach o Tikrit i walkę z Państwem Islamskim. Joyce Karam z Al-Hayat Daily w Waszyngtonie (cytowanej przez Al Arabiyę English) przypomina słowa gen. Martina Dempseya, iż w oddziałach mających forsować Tikrit, znajduje się aż 20 tys. bojowników sponsorowanych przez Iran w ramach szyickiej Hashd Shaabi (Popular Mobilization Forces). Łącznie te siły liczą 25 tys. Ten ślad szyicki widoczny jest często w polityce irackiej, przykładowo obecny iracki minister spraw wewnętrznych Mohammad Ghabban wywodzi się z szyickiej milicji Muktada al-Sadra („Iran`s moment of victory in Tikrit”).

Pośrednio gen. Dempsey zdaje się także wyrażać zaniepokojenie tym, iż pozostałych jeszcze 3 tys. amerykańskich żołnierzy w Iraku może kiedyś być skonfrontowanych w jakiś sposób z tą wzrastającą szyicką siłą („Dempsey worried about Iran role in Tikrit assult”). Wcześniej gen. James Terry zadeklarował wysłanie dodatkowo 1,5 tys. żołnierzy w ramach państw koalicji, zaangażowanej w walki z ISIS.

Były szef CIA w latach 2006-2009, Michael Hayden podziela także obawy gen. Dempseya odnośnie roli, jaką mogą odegrać oddziały szyickie w walkach o Tikrit. W artykule dodatkowo zostały uwypuklone obawy o to, jak oddziały szyickie mogą zachować się wobec lokalnej sunnickiej ludności. Poza tym wsparcie Iranu dla szyitów w Iraku tylko karmi sunnicką opozycję („Iran role in Iraq unsettling, says former CIA chief”).

Oprócz oddziałów szyickich w kontyngencie Popular Mobilization Forces, znajdują się także oddziały sunnickie lokalnych plemion oraz siły kurdyjskie. W ramach autonomicznego regionu irackiego Kurdystanu, powołana została także brygada chrześcijańska tzw. „Strażników Tygrysu” przy granicy z Syrią i Turcją w miejscowości Fishkhabur. Liczy ona około 600 osób i znajduje się pod dowództwem kurdyjskich Peszmergów. Pierwotnie w 2004 roku grupowała chrześcijan, którzy mieli strzec kościołów w tym regionie. Dla przypomnienia od momentu jak islamiści doszli do władzy i zdobyli Mosul, około 100 tys. chrześcijan z rejonu starożytnej Niniwy opuściło swoje domostwa („Iraq`s first Christian brigade to battle ISIS”).

Poza tym należy pamiętać, iż dla wielu sunnitów (w tym przedstawicieli Państwa Islamskiego), Tikrit to miasto o znaczeniu symbolicznym. To miejsce rodzinne nie tylko Saddama Husejna, ale także sławnego Saladyna z 12 wieku z dynastii Ayyubidów. To ten sam Saladyn, który odebrał Jerozolimę z rąk krzyżowców w roku 1187. („Iran`s moment of victory in Tikrit”).

Jedną z poważniejszych konsekwencji istnienia Państwa Islamskiego, pozostaje także sprawa starożytnych artefaktów w Niniwie, Nimrud, Chorsabadzie (znane posągi byków z ludzkimi głowami, liczące sobie 2700 lat), czy w miejscowości Hatra. Doniesienia o zniszczeniach dokonanych w tych miejscach ONZ już nazwała zbrodnią wojenną oraz atakiem wymierzonym w kulturalne dziedzictwo całej ludzkości. („ISIS ransacks ancient Assyrian city of Khorsabad”).

W tym kontekście jordański dziennikarz Raed Omari z The Jordan Times (cytowany także przez Al Arabiyę) nie waha się użyć słów, iż ISIS to w istocie wróg cywilizacji. Zapytuje dlaczego przedstawiciele Państwa Islamskiego nienawidzą sztuki, kultury i całej ludzkości. Powątpiewa także, aby jej przedstawiciele znali historię islamu, bowiem wielokrotnie wcześniej te tereny znajdowały się pod władzą islamską, a nikt wcześniej nie zdobył się na podobny krok. Podobnie było w 7 wieku, na który to okres lubią się powoływać członkowie ISIS („ISIS, the enemy of civilization”).

W swoim artykule Dominic Evans (Reuters) wskazuje na przyczyny tego procederu. Obecnie zdjęcia satelitarne nie pozwalają dokładnie oszacować strat, ale jest wysoce prawdopodobne, iż nielegalny handel artefaktami odbywa się poprzez Turcję, Syrię, Liban, a dzieła zrabowanej kultury mogą trafiać do domów aukcyjnych gdzieś w Europie, czy Ameryce. Całość procederu pozwala finansować władzę islamistów („ISIS ransacks ancient Assyrian city of Khorsabad”).

Źródła:

Raed Omari, ISIS, the enemy of civilization, English Al Arabiya, 13-3-2015

Iraq`s first Christian brigade to battle ISIS, English Al Arabiya, 12-3-2015

Joyce Karam, Iran`s moment of victory in Tikrit, English Al Arabiya, Al-Hayat, 12-3-2015

Dominic Evans, ISIS ransacks ancient Assyrian city of Khorsabad, English Al Arabiya, Reuters, 12-3-2015

Iraq`s first Christian brigade to battle ISIS, English Al Arabiya, 12-3-2015

Dempsey worried about Iran role in Tikrit assult, English Al Arabiya, 11-3-2015

Iran role in Iraq unsettling, says former CIA chief, English Al Arabiya, 11-3-2015