Polska pomoc dla Anjary

W ramach polskiego programu pomocy dla Jordanii, Ambasada Polska zainagurowała w sierpniu 2007 roku projekt pod tytułem „Maktabati” (moja biblioteka). Program ten polega na tworzeniu sieci bibliotek w biedniejszych obszarach Jordanii. W lutym 2008 roku udało się oddać do użytku pierwszą bibliotekę w Anjarze, miejscowości położonej blisko Ajlun.
W kolejnym planie „Maktabati”, przewidziano utworzenie biblioteki w miejscowości Smakija, 130 km na południe od Ammanu w kierunku Kerak.

Prezentujemy także video z 12 czerwca 2008 roku dotyczące polskiej pomocy dla Anjary w Jordanii. Tytułem krótkiego filmu jest program „maktabati’, czyli z arabskiego moja biblioteka.

„MAKTABATI” DLA ANJARY

Biblioteka w Anjarze mieści się na terenie łacińskiej szkoły, gdzie uczy się około 200 dzieci, zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów. Z zasobów biblioteki będzie mogła korzystać także lokalna społeczność tj. około 17 tys. ludzi. Oprócz książek w języku arabskim i angielskim (około 2500), zainatalowano 3 stanowiska internetowe. Koszt biblioteki to około 38 tys. dolarów.

Otwarcie biblioteki w Anjarze 22 lutego 2008 roku, połączono także z koncertem muzyki klasycznej w wykonaniu zespołu „Levant”.

W przypadku przyszłego planu „Maktabati” w Smakija, wspomniano o możliwości popularyzowania polskiej i europejskiej kultury.

Źródło:
The 5th Polish – Jordanian Business Forum Magazine

ŚWIĘTO „PANI GÓR” W ANJARZE, 20 CZERWCA 2008

20 czerwca 2008 roku w niewielkiej jordańskiej miejscowości Anjara, położonej blisko Ajloun, odbywa się coroczne święto religijne ku czci „Pani Gór”. Anjara to niewielka osada chrześcijańska. Miejsce na którym jest położone, wzmiankowane jest także w Nowym Testamencie.

GALERIA

fotografie i video: Marcin Pietrzyk