Piłkarskie Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze. Szanse Kataru, Arabii Saudyjskiej i Iranu

Źródło zdjęcia: www.pexels.com

Do rozpoczęcia kolejnych Mistrzostw Świata (MŚ) w Katarze w piłce nożnej, pozostało 5 miesięcy. Zatem pozostało sporo czasu do pierwszego spotkania 21 listopada 2022 r. (Katar-Ekwador), to warto spojrzeć na sytuację w grupach, reprezentacji z Bliskiego Wschodu. W tej edycji MŚ zagra Iran, Arabia Saudyjska oraz Katar, jako gospodarz tej imprezy. Zanim przejdę do krótkiego omawiania sytuacji poszczególnej reprezentacji bliskowschodniej, to zapoznajmy się z miejscami w rankingu FIFA, jakie zajmują te reprezentacje. I tak:

Iran (21) *
Arabia Saudyjska (49)
Katar (51)

Pozostawiając ranking FIFA, teraz przejdźmy do krótkiego omówienia poszczególnych grup do których trafiły owe reprezentacje bliskowschodnie. I tak, Katar znalazł się w grupie A z Ekwadorem (46), Senegalem (20) oraz Holandią (10). Można przypuszczać po miejscach w rankingu FIFA oraz dokonując analizy wartości graczy powoływanych do poszczególnych reprezentacji w tej grupie, to Katar może zająć ostatnie miejsce (ale nie musi). Owszem atutem Katarczyków może być nie tylko sprzyjający im klimat, ale również fakt, że grają u siebie. Jednak w mojej ocenie, to może być za mało i obecne możliwości piłkarskie sprawią, że Katar prawdopodobnie zajmie 4 miejsce Zaś jego gwiazdy:  Akram Afif  i  Hasan Al-Haydos (obaj z Al Sadd SC),  Almoez Ali (Al Duhail SC) mogą nie przyczynić się do tego, iż Katar awansuje do kolejnej fazy MŚ (z 1 lub 2 miejsca). Jednak należy zauważyć, iż Katar będzie debiutował na MŚ i może się okazać w perspektywie ćwierć wieku lub pół wieku, iż będzie to ich jedyny taki występ na tak ważnej piłkarskiej imprezie.

Natomiast Arabia Saudyjska trafiła do grupy C gdzie zagra z: Argentyną (4), Meksykiem (9) oraz Polską (26). Tutaj również tak jak w przypadku Kataru, trudno wskazać na mecz, gdzie Arabia Saudyjska odniesie zwycięstwo, jednak jak pokazał występ Arabii Saudyjskiej na MŚ 2018 w Rosji (jedyna wygrana z Egiptem w składzie z Mohammedem Salahem i zajęcie 3 miejsca w grupie A), Saudyjczycy potrafią i jednocześnie są w stanie, sprawić niespodziankę. Jednak jej gwiazdy Sultan Al-Ghannam (Al Nasr Rijad), Abdulrahman Ghareeb (Al Ahli Dżudda), czy Salem Al-Dawsari (Al Hilal) nie przyczynią się do tego, iż ich reprezentacja odniesie zwycięstwo np. z Argentyną z Leo Messim w składzie, czy Polską z Robertem Lewandowskim.

Z kolei Iran trafił do grupy B, gdzie zmierzy się ze Stanami Zjednoczonymi (15), Walią (18) oraz Anglią (5). Iran tak jak Arabia Saudyjska oraz Katar nie mają łatwych rywali, bowiem są nie tylko notowani wyżej od nich, ale powoływani są i raczej będą na MŚ, gwiazdy piłkarskie, które na codzień grają w zachodnich ligach, zaliczonych do tzw. TOP 5 (tj.: Premiership, Bundesliga, Ligue 1, Serie A i Primera Division). Owszem Iran także ma w swoich szeregach graczy, którzy grają w jednej z lig z TOP 5. Takim graczem jest m.in. napastnik Sardar Azmoun (Bayer Leverkusen), czy Mehdi Taremi (FC Porto) oraz inny napastnik Alireza Jahanbakhsh (Feyenoord Rotterdam). Jednak w mojej ocenie, ci trzej gracze wespół z pozostałymi swoimi kolegami nie przyczynią się do tego, iż Iran dokona niebywałej niespodzianki i awansuje z 1 lub 2 miejsca w swojej grupie. Chociaż ostatnie wyniki Anglii (porażka u siebie 0-4 z Węgrami) nie daje gwarancji na obecną chwilę, iż Anglia wygra z Iranem.

Kończąc niniejsze rozważania, to warto wskazać, iż są to jedynie przypuszczenia, które mogą sprawić, że rzeczywistość okaże się inna i być może wszystkie 3 zaprezentowane reprezentacje z Bliskiego Wschodu awansują do dalszej fazy MŚ. Jednak dodajmy, iż udział na MŚ 2022 tych reprezentacji już jest dużym sukcesem, a w przypadku Katarczyków, to ogromny sukces i jednocześnie jeden wielki znak zapytania, bowiem nie wiadomo, jakie wyniki osiągną w swoim pierwszym, historycznym udziale na MŚ w piłce nożnej.

*Stan rankingu na dzień: 16 czerwca 2022 r.

 

dr Kamil Pietrasik
Towarzystwo Azji i Pacyfiku
Politolog, Archiwista, Dogoterapeuta
Zainteresowania naukowe: Arabia Saudyjska, Czeczenia, Uchodźstwo
Hobby: pika nożna, czytanie książek

kontakt: KamilPietrasik [a t ] interia.pl