MISTRZOSTWA ŚWIATA W PIŁCE NOŻNEJ W KATARZE

1 kwietnia 2022 roku odbyło się losowanie grup do 22. edycji piłkarskich mistrzostw świata (MŚ) w historii. Tym razem gospodarzem będzie sąsiadujący z Arabią Saudyjską, Katar. Wyjątkowo, edycja ta, odbędzie się przełomie jesieni i zimy (21 listopada do 18 grudnia 2022 r.). W tej 22. edycji MŚ wezmą udział 32 reprezentacje, w tym z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA).

W obecnym tekście skupimy się na Arabii Saudyjskiej (AS), która trafiła do grupy z Polską, Meksykiem oraz Argentyną. Arabia Saudyjska dotychczas grała 5 razy na MŚ, gdzie jedynie w Stanach Zjednoczonych (USA) w roku 1994, dotarła do 1/8 finału i tam uznała wyższość Szwecji, przegrywając 1-3. Tym razem MŚ w Katarze mogą być wyjątkowe dla AS, bowiem impreza ta będzie w sąsiednim Katarze, a to oznacza obecność ogromnej liczby kibiców wspierających AS oraz możliwość zobaczenia wiele gwiazd futbolu m.in. Cristiano Ronaldo, Leo Messiego, czy Roberta Lewandowskiego.

Mistrzostwa Świata w Katarze to także dobra okazja do promocji Arabii Saudyjskiej oraz zachęcenie inne muzułmańskie/arabskie firmy lub niemuzułmańskie oraz niearabskie do inwestowania w AS. Niewykluczone, iż wielu, którzy przybędzie do Kataru, zechcą przybyć do AS, w celach turystycznych i jednocześnie pozostawić w tym kraju pieniądze, poprzez kupno pamiątek, wynajem pokoju w hotelach, czy skorzystanie z innych atrakcji, jakie zaoferuje im AS. Dodatkowo może dojść do spotkania z prezydentem FIFA, Gianni Infantino, w celu zgłoszenia swojego kraju do roli gospodarza MŚ, w niedalekiej przyszłości (w przypadku, gdyby MŚ w Katarze przebiegły bez problemu).

W obecnej chwili jest to raczej mało prawdopodobne, aby w Arabii Saudyjskiej odbyły się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, lecz kto jeszcze ponad dekadę temu pomyślał, że w Katarze będą miały miejsce kolejne MŚ? Niewątpliwie wszystko jest możliwe i AS nawet, jeśli zajmie w swojej grupie ostatnie miejsce, to będzie jednym z wygranych pod względem zaprezentowania swojego kraju, potencjalnym kontrahentom i tym samym pokaże się zagranicznemu kapitałowi, z jak najlepszej strony. Dlaczego? bowiem książę koronny jest mocno zainteresowany, aby tworzyć dobry wizerunek AS na świecie. Państwem, a raczej królestwem, którym będzie kiedyś rządził.

Zatem kończąc krótki tekst należy pamiętać, iż Arabia Saudyjska, zyska podczas Mistrzostw Świata w Katarze pod wieloma względami i omawiane mistrzostwa w sąsiednim kraju, stały się ogromną szansą do maksymalnego wypromowania swojego królestwa i tym samym nawiązania kolejnych, nowych kontaktów i parafowanie kolejnych lukratywnych kontraktów, czy też umów nie tylko z muzułmańskimi/arabskimi konsorcjami, bogatymi postaciami, ale także z europejskimi, azjatyckimi lub amerykańskimi konsorcjami, bądź też postaciami.

 

Dr Kamil Pietrasik

Towarzystwo Azji i Pacyfiku

Kontakt: Kamilpietrasik [AT] Interia.pl