PETRA CZ. 2 (Video)

Jak podaje Jordan Tourism Board na terenie Petry znajduje się skromne mauzoleum, upamiętniające śmierć Aarona, brata Mojżesza, a zbudowane zostało w 13 wieku przez mameluckiego Sułtana Al-Nasira Muhammada, wysoko na szczycie Góry Aaron (Jabal Haroun) w paśmie Sharah.

Po okresie krucjat od 14 wieku Petra pozostawała dla świata Zachodu Zapomnianym Miastem, dopiero w 1812 roku szwajcarski podróżnik Johann Ludwig Burckhardt ponownie odkrył Petrę dla Zachodu. Podawał się wtedy za Araba z Indii, którego celem była pielgrzymka do grobu proroka Aarona.

Najbardziej znanym kompleksem Petry jest Skarbiec Faraona, po arabsku Al-Khazneh (Al-Chazna), gdzie nagrywano także ujęcia do filmu pt. Indiana Jones: Ostatnia krucjata. Motywem filmu było poszukiwanie świętego Graala.

Jak podpowiadają doświadczeni przewodnicy przeznaczenie jednego dnia na zwiedzanie Petry to absolutne minimum, a w tydzień też nie zdołamy wszystkiego dokładnie obejrzeć.

Na stronie VisitJordan.com możemy znaleźć także ciekawe spostrzeżenie, iż Petra, starożytne miasto zajmujące więcej obszaru, aniżeli Manhattan w Nowym Jorku, zdołało tyle lat (ponad 2000) przetrwać na pustyni. Miasto liczące 259 kilometrów kwadratowych zamieszkiwało 250 tysięcy osób.

Także nocą można zwiedzać Petrę na trasie od Siq do Al-Chazna, wyłożonej setkami świec, a w tle dociera muzyka beduińska w Skarbcu Faraona.

 

ZOBACZ TAKŻE:

PETRA CZ. 1