Król Jordanii Abdullah II w Iraku

11 sierpnia 2008 roku król jordański Abdullah II, jako pierwszy arabski przywódca przybył do Iraku, po amerykańskiej inwazji w 2003 roku. Reprter BBC Crispin Thorold w Bagdadzie opisuje tą wizytę jako o wielkim symbolicznym znaczeniu mimo tego, iż wcześniej we wrześniu 2005 roku Irak odwiedził jordański premier. Decyzję o wizycie króla w Bagdadzie podjęto oficjalnie 12 czerwca 2008 roku w czasie wizyty premiera Iraku – Nouri Maliki wAmmanie, stolicy Jordanii.

W Badgadzie król Jordanii spotkał się m.in. z irackim premierem. W rozmowach potwierdzono m.in. informację o powstaniu nowej ambasady jordańskiej w Bagdadzie już w niedalekiej przyszłości, zniszczonej w 2003 roku w wyniku amerykańskiego bombardowania. Jak do tej pory z sunnickich krajów arabskich, żaden z krajów nie mianował jeszcze oficjalnie swojego ambasadora w Iraku, choć kilku zostało już wyznaczonych (m.in. ZEA, Kuwejtu i Bahrajnu).

W czasie swojej wizyty król Abdullah II wspomniał o potrzebie przywócenia spokoju i odbudowy Iraku: „Jordania jest gotowa wesprzeć Irakijczyków w wysiłkach przywrócenia stabilizacji i dla odbudowy kraju”.

Ponadto serwis BBC podaje, iż w Jordanii znajduje się obecnie około 500-750 tys. irackich uchodźców. W 2005 roku doszło także w Ammanie do dwóch zamachów, w hotelu Radisson SAS i Hayyt, prawdopodobnie przeprowadzonych przez iracką Al-Kaidę.
W czasie wojny iracko- irańskiej Amman wspomagał S. Husseina, podobnie jak cały świat arabski. W momencie ataku na Kuwejt w 1990 roku w początkowym okresie Jordańczycy także udzielili Bagdadowi wsparcia.

Opracowanie: Marcin Pietrzyk

Źródło:

Jordan’s king in first Iraq visit (BBC)

Foto pochodzi z serwisu BBC.