DBX KURDISTAN INTERNATIONAL EXPO 2008

W dniach 11-14 listopada 2008 roku będą miały miejsce międzynarodowe targi wystawiennicze w irackim Kurdystanie w Sulaymaniyi pod nazwą DBX Kurdistan International Expo (broszura).

Expo organizowane jest przez Iraqi – American Chamber of Commerce & Industry (IACCI) powstałą w maju 2003 roku w Bagdadzie z oddziałami w Sulaymaniyi, Erbil, a także w Jordanii (Amman) i Stanach Zjednoczonych (Waszyngton, San Diego). IACCI skupia około 10 300 irackich i międzynarodowych członków.

Zobacz także:
V Forum Polsko – Jordańskie w Ammanie, 2008.

Międzynarodowe Targi w Damaszku, SIMA 2008.

Po raz pierwszy DBX Kurdistan zorganizowano w 2005 roku w Erbil, natomiast w 2006 roku w Sulaymaniyi (2nd Annual Kurdistan DBX Trade Show ). W ramach tych wystaw, targi odwiedziło 94 tys. ludzi i ponad 600 wystawców. Dużym wyzwanem początkowo dla organizatorów tych wystaw były względy bezpieczeństwa, zakwaterowania (m.in. Salahaddin University) oraz logistyki. IACCI wspomagało także Baghdad Expo (DBX), które miało miejsce na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie (Baghdad International Fairgrounds) w kwietniu 2008 roku, przy wsparciu armii amerykańskiej, irackich linii lotniczych, w ramach irackiego ministerstwa Transportu.

Idea dla DBX Expo pojawiła się w październiku 2003 roku i została zgłoszona przez Raada Ommara z IACCI. Zamierzeniem utworzenia samego IACCI w 2003 roku było powstanie forum, które miało stymulować kontakty między zachodnimi i irackimi przedsiębiorcami. Oficjalna umowa między irackim ministerstwem Handlu i IACCI została podpisana w grudniu 2003 roku. jako jedną z pierwszych firm wytypowano Muhandis Inbehar Group (MIG), kolejno JumpStart, w celu odbudowwy Iraku, zapewnienia pracy dla Irakijczyków etc. Pojawił się także amerykański dostawca internetu satelitarnego, Tigris-Net. Po ponad rocznych negocjacjach w sprawie lokacji DBX Expo zdecydowano się na rozmowy z lokalnym rządem w Sulaymaniyi, m.in. ze względów bezpieczeństwa, bowiem w regionie Bagdadu było to bardzo ryzykowne.
Lokację w Suleymaniyi wyznaczono na lokalnym stadionie piłkarskim. Miejsce DBX Expo rozatrywano także dla miasta Diyarbakir w południowej Turcji. Mottem wyboru dla Sulyamaniyi było “Gateway to Iraq” (czyli brama do Iraku). W ostatnim czasie zanotowano duże zmiany w ramach infrastruktury w irackim Kurdystanie, m.in. nowe hotele w Erbil i Sulaymaniyi. Powstanie DBX Kurdistan Trade Show, pierwszej ważnej wystawy w Iraku (15-18 września 2005), odbyło się dzięki dużemu wsparciu ze strony federacyjnego rządu w Kurdystanie.

W broszurze dotyczącej DBX Kurdistan International Expo 2008, wyszczególniono 14 powodów, dla których warto wziąć udział w tegorocznej wystawie handlowej w Suleymaniyi. Prezentujemy kilka z nich:
1. IV międzynarodwe targi organizowane przez IACCI w Iraku
2. Obrót ubiegłorocznego wydarzenia oszacowano na 350 milionów dolarów.
4. Wśród Irakijczyków z całego kraju, zainteresowanie tym wydarzeniem objęło około 101 tys. ludzi.
6. Padło także stwierdzenie, że jeśli ktoś chce robić biznes w Iraku, musi spotkać się osobiście z Irakijczykami.
7. Na wystawę zaproszeni zostali także prezydent Iraku – Jalal Talabani oraz premier Regionalnego Rządu w Kurdystanie – Masoud Barzani.

Wskazano także, iż obecnie Sulaymaniya jest jednym z najszybciej rozwijających się miast na Bliskim Wschodzie, posiada międzynarodowe lotnisko, światowej klasy hotele, restauracje oraz wdrożono 60 nowych zagranicznych projektów.

Ostatnio DBX Kurdistan miał miejsce także w Sulaymaniyi, w dniach 11-14 listopada 2007 roku. Odwiedziło wówczas wystawę ponad 100 tys. ludzi, oraz 450 firm z 20 krajów świata, głównie z Iraku, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Iranu, Włoch, Niemiec, Tunezji, Wielkiej Brytanii i Chin.