KONFERENCJA BLISKOWSCHODNIA W WARSZAWIE – 13-14.02.2019

Walter-Herz-Warszawa

11 stycznia 2019 roku amerykańskie władze ogłosiły, iż zorganizują konferencję bliskowschodnią na szczeblu ministerialnym w Warszawie. Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo w wywiadzie dla Fox News ogłosił, iż USA i Polska zorganizują wspólnie globalny szczyt w Warszawie w dniach 13-14 lutego 2019 roku. Podobną informację przekazała katarska stacja Al Dżazira.

Podkreślono, iż celem międzynarodowego spotkania będą sprawy bezpieczeństwa, pokoju, wolności i stabilizacji na Bliskim Wschodzie, szczególnie skupiając się na kwestii irańskiej. W tym czasie Mike Pompeo odwiedził szereg państw bliskowschodnich, w tym Egipt, próbując ich przekonać do wspomnianej inicjatywy. Decyzja w sprawie konferencji została ogłoszona wkrótce po tym, jak prezydent Donald Trump zapowiedział wycofanie amerykańskich oddziałów z Syrii. Jednocześnie podtrzymano wolę dalszego kontynuowania walki z ISIS.

W odpowiedzi szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif skrytykował Polskę za współorganizowanie z USA bliskowschodniej konferencji, nazywając to „rozpaczliwym anty-irańskim cyrkiem„. W Iranie zawieszono także festiwal polskich filmów w Teheranie, zaplanowany pod koniec stycznia. Zamiar zorganizowania konferencji w Warszawie został także skrytykowany przez część polskiej opozycji.